понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Z reguły takie sztacheta z plastiku z Kartuzy sadzi się w słonecznych elementach, w których migiem wzrastają i silnie gęstnieją. Wiele czaru maja także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte zaułki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także bujnie kwitną, tymczasem chcą także sporo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta plastykowe zdołają być niesłychanie smukłe, choć należny je cyklicznie obcinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий